Dlaczego dziecko rzadko oddaje stolec?

Mój synek zaraz skończy 8 miesięcy i martwi mnie to że roki kupke 1-2max w tygodniu . Nie robi tego z jakimś wielkim wysłkiem ale te nie idzie mu to łatwo, kupka reż nie jest niewiadomo jak wielka. Mały jest na piersi a rozrszerzanie diety idzie nam średnio bo maly nie jest zbytnio zainteresownamy normalnym jedzieniem oprócz owianki która uwielbia . Czy to normalne ze robi kupke tak rzadko ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

częstotliwość wypróżniania u niemowląt to cecha indywidualna. Jedne dzieci oddają kał nawet kilka razy dziennie, inne natomiast kilka razy w tygodniu. Jeden i drugi przypadek jest normą i zależy od wielu czynników.

O zaparciach możemy mówić, kiedy dziecko spełnia kilka kryteriów, takich jak: wypróżnianie rzadziej niż raz w tygodniu, popuszczanie stolca, ból podczas wypróżniania, twarde i zbite stolce, unikanie oddawania kału czy stolce o dużej średnicy. Niepokojące są również bóle brzucha oraz biegunki.

Temat zaparć u dzieci został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-dzieci.

Jeśli oprócz wypróżniania 1-2 razy w tygodniu nie zaobserwowała Pani żadnych innych dolegliwości, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku. W przypadku wystąpienia dodatkowych objawów proszę skonsultować się z pediatrą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.