Jak ulżyć sobie w zaparciach?

Dzień dobry, mam problem ogromny z zaparciami, od 18 roku życia mam zaparcia zawsze z tym problem miałem ale od roku mam coraz to większy problem. Pije siemię lniane przy zaparciach, pije dwa litry dziennie niegazowanej wody, potrafię ponad tydzień nie mieć stolca, nie mam też parcia na stolec, biorę czopki czasami pomagają czasami nie. Nie wiem co robić. Do kogo się zgłosić, mam od pół roku lekkostrawna dietę. Nie ma efektów. Brałem już wiele specyfików bez recepty które chwilę pomagały i przestawały.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyną zaparć może być nieregularne jedzenie, błędy żywieniowe lub niedostateczna ilość wypijanych płynów. Dobrze więc, że stosuje Pan lekkostrawną dietę oraz dba o nawodnienie.

Wspomagająco można stosować nie tylko siemię lniane, ale również śliwki oraz napary ziołowe. Bardzo ważny jest także ruch, dlatego warto regularnie uprawiać sport, zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzi Pan siedzący tryb życia.

Zaparcia mogą pojawiać się na skutek nadużywania środków przeczyszczających. Wspomina Pan, że przyjmował wiele specyfików – być może zamiast rozwiązać problem, przyniosły one odwrotny skutek.

Dietę warto skonsultować z dietetykiem. Dopasuje on jadłospis do wagi, wzrostu, wieku oraz stanu zdrowia. Proszę pamiętać, że znaczenie ma również tempo jedzenia. Pożywienie powinno być spożywane bez pośpiechu, co wpłynie pozytywnie na pracę jelit.

Więcej informacji o zaparciach znajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-mozna-leczyc-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.