Jakie mogę zastosować domowe sposoby na uregulowanie procesu trawienia?

Mam problem jelitowy od 2,5 tygodnia. Miałam na początku biegunkę, brałam leki m.in. laremid. Teraz mam zaparcia. Czuję, że chce mi się oddać kał, ale po prostu go nie mogę wydalić, bo przy wydalaniu go mnie boli. Jakie mogę zastosować domowe sposoby na uregulowanie procesu? Proszę o pomoc. Czy picie octu jabłkowego z woda coś pomoże?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
W przypadku dłuższych problemów z biegunką i zaparciami radziłabym udać się do lekarza i poszukać przyczyny problemu.
Z domowych metod przy zaparciach, mogą to być suszone śliwki (namoczone w wodzie lub kompot z nich), picie dużej ilości płynów (np. woda z cytryną), kiszona kapusta, kiwi, herbata zielona i czerwona, fermentowane produkty mleczne (kefiry, maślanki), kawa, napój z siemienia lnianego, suszone owoce. Niektórym pomaga preparat z apteki laktuloza.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka