Jak pozbyć się problemów z brzuchem u niemowlaka?

Witam mój syn ma 9 tygodni od narodzin mamy problemy z brzuszkiem podczas wypuszczania bączków płaczę i słychać bulgotanie w brzuszku. Na początku lekarz kazał podawać espumisan ale nam nie pomagał więc przestałam podawać po delicol było troszkę lepiej ale problem dalej jest. Ostatnio nie zrobił kupki 2 dni poczym wkoncu zrobił normalna luźna kupkę bez wysiłku. Martwi mnie to że płaczę podczas oddawania gazów a jest ich dużo dodam że karmie piersią.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stolec, mimo tego że pojawił się po dwóch dniach, był miękki, to znaczy, że dziecko nie ma zaparć – dzieci karmione piersią mogą wypróżniać się nawet raz na siedem dni w przeciwieństwie do dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, u których kupa powinna pojawiać się codziennie.

Dolegliwości takie jak bolesne oddawanie gazów, wzdęcia, noszące wspólne miano kolek jelitowych, to bardzo częsty problem niemowląt. Większość tego typu problemów, związanych z niedojrzałością układu pokarmowego, mija z biegiem czasu – około 6. miesiąca życia, najpóźniej przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Nie ma jednego, skutecznego remedium na problemy trawienne niemowląt – może Pani zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie je zbyt łapczywie, połykając nadmiar powietrza, powodującego kolki. Dodatkowo warto częściej układać dziecko na brzuszku, by w sposób naturalny dochodziło do odgazowania jelit. Niektórym dzieciom pomaga także rozgrzana pieluszka lub termofor z ciepłą wodą, które rozluźniają napięte mięśnie.

Jeżeli zauważy Pani jakieś niepokojące objawy, np. nasilenie dolegliwości, wówczas warto rozważyć USG jamy brzusznej oraz wizytę u gastrologa dziecięcego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-dziecka-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.