Czy mleko sojowe może pomóc dziecku z kolkami?

Witam. Mam 6 tygodniowe dziecko, które ma kolki. Espumisan i delicol nie pomagają. Karmie piersią. Czy mleko sojowe dla dzieci ulży dziecku w kolkach? Czy można wtedy karmić raz butelką raz piersią?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje wiele metod przynoszących ulgę maluszkowi przy kolkach, jednak mleko sojowe nie jest jedną z nich. Nie ma potrzeby wprowadzać takiego produktu żywnościowego, zwłaszcza dla tak malutkiego dziecka.

Karmienie piersią uważa się za najwłaściwszy sposób żywienia niemowląt, dlatego najlepiej pozostać przy tej metodzie karmienia, chyba, że lekarz zaleci inaczej. W tym celu warto udać się z maluszkiem do pediatry, który po zbadaniu dziecka określi, czy to na pewno kolka i zaleci właściwe postępowanie.

Wśród domowych sposobów na kolkę u dziecka wyróżnić można masaże brzuszka, ciepłe kąpiele oraz ciepłe okłady. Pomocne mogą okazać się również probiotyki zawierające dobre szczepy bakterii lub stosowanie specjalnych butelek antykolkowych. Warto także zwrócić uwagę na dietę mamy karmiącej oraz prawidłową technikę przystawiania do piersi.

Temat ten został poruszony w artykule, do lektury którego zachęcamy: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.