Jak nauczyć dziecko oddawać stolec do toalety?

Dzień dobry. Otóż moja 5 letnia córka popuszcza kupe w majtki. Nie jest to pelne wypróżnienie tylko popuszczanie. Dziecko cierpiało na lekkie zaparcia i dlugo nie chciała robić kupy do ubikacji. Do 4 lat zakładała sobie sama pieluchę i wstrzymywała kupę. Od roku robi kupę do ubikacji,jednak muszę jej o tym przypominać i namawiać,rzadko sama woła. Obecnie nie ma zaparc ( przyjmuje makrogole) ,jednak.popuszczanie kupy zdarza się. Ostatnio codziennie. Lekarka u której bylam sugerowała chorobę Hisprunga ,jednak dziecko czuje kiedy jej się chce,tylko ciągle wstrzymuje. Obawiam się że jest to problem psychologiczny badz przez kilkuletnie wstrzymywanie nabawiła się jakiś nieprawidłowości zwieracza. Czy to możliwe? Proszę o pomoc co powinnam zrobić, dokąd się udać,jakie zrobic badania.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nietrzymanie kału u córki najprawdopodobniej związane jest z przewlekłymi zaparciami, których doświadczyła.

Unikanie oddawanie stolca to tzw. zaparcia nawykowe. Problem ten nie wynika z zaburzeń anatomicznych ani zmian chorobowych. Dziecko powstrzymuje się od wypróżnienia, co najczęściej związane jest ze sferą emocjonalną. Maluch może reagować w ten sposób na stres lub zmiany np. związane z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej. Może odczuwać również lęk przed wypróżnieniem i kojarzyć je z presją lub bólem.

Jednym z objawów zaparć może być właśnie brudzenie bielizny. Popuszczanie stolca to najczęściej świadome powstrzymywanie się od wypróżnienia na skutek czego dochodzi do nagromadzenia mas kałowych.

Diagnozę postawić może lekarz na podstawie dokładnego wywiadu oraz badania fizykalnego dziecka. Stosunkowo rzadko wykonuje się badania diagnostyczne. Możliwe, że konieczne będzie zastosowanie odpowiednich leków. Na efekty jednak trzeba poczekać, gdyż proces ten bywa długotrwały. Konieczne jest również stosowanie lekkostrawnej diety.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brudzenie-bielizny-przez-4-letnie-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nietrzymanie-moczu-i-kalu-u-2-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-problemy-z-zaparciami-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.