Nietrzymanie stolca u dziecka

Mam problem z moją 8-letnią córką, chodzi o to, że w tym wieku popuszcza kał. Zdarza się to codziennie od 3 lat, owszem były przerwy po 2 do 3 dni na miesiąc, ale problem znowu powraca. Byłam z dzieckiem u psychologa, ale nie wykrył żadnych zaburzeń emocjonalnych i innych, które mogły by powodować przyczynę nietrzymania kału. Jako małe dziecko, jak i zresztą do tej pory nigdy nie miała problemu z zatwardzeniami oraz wypróżnia się raz a nawet dwa razy dziennie. Kiedy pytam się jej czy czuje jak chce się jej do ubikacji odpowiada, że raz "tak", a raz "nie", jeśli już czuje to po prostu nie zdąża dojść do ubikacji, bo jest za późno i nie potrafi zatrzymać kału. Proszę mi odpowiedzieć, czy może to być problem związany ze zwieraczami i w jaki sposób można to wyleczyć oraz jaki lekarz zajmuje się takimi typu problemami? Dziękuję i czekam na odpowiedź z niecierpliwością.

KOBIETA, 8 LAT ponad rok temu

Nietrzymanie stolca związane jest z jego mimowolnym oddawaniem. Zdarza się najczęściej u dzieci między 4 a 8 rokiem życia (w wieku 7 lat dotyczy 1,5% dzieci). Może być typu pierwotnego i wtórnego. Wtórne zdarzają się u dzieci, którym nie odpowiadają panujące warunki np. w przedszkolu czy szkole. Większość dzieci z bezwiednym oddawaniem stolca cierpi na przewlekłe zaparcia. Dzieci nie mające zaparć z reguły mają neurogenne podłoże problemu przejawiające się zaburzeniami pracy zwieraczy odbytu. Nietrzymanie stolca występuje także u dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi (psychicznymi) czyli ze złymi nawykami związanymi z defekacją, problemami w domu lub/i szkolne. Nietrzymanie kału może także występować u dzieci z wadami wrodzonymi np. złe unerwienie jelit (m.in. choroba Hirschprunga) czy też ze zwężeniem anatomicznym odbytu. Problemy związane z oddawaniem stolca powodują też choroby spoza układu pokarmowego, głównie metaboliczne - niedoczynność tarczycy, niektóre leki. W Pani przypadku radziłbym w tej sprawie najlepiej skonsultować się ze specjalistą gastroenterologiem dziecięcym. Być może konieczne okaże się wziernikowanie jelita grubego albo przeprowadzenie manometrii odbytu (sprawdzenie napięcia zwieraczy odbytu), gdyż podłożem problemu w przypadku Pani dziecka mogą być zaburzenia anatomiczno-czynnościowe.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak leczyć nietrzymanie stolca?

Bardzo prosze o pomoc mam problem bo jak siedze na pupie a chce mi sie do wc opruznic i nie pojde to wstrzymujac np. za kierownica mam zaraz plamke na spodniach idealnie w ok. odbytu.. zaplace za 100 % pomoc j
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nietrzymanie stolca po operacji żylaków

Witam.Potrzebuję pomocy w sprawie żylaków odbytu. Zmagam się z tym już rok.Byłam u lekarza.. Lekarz stwierdził że na pewno czeka mnie zabieg, Koniecznie zrobić przed ciążą. Kazał mi przyjść za 3 miesiące jeśli się nie zmniejszy po zmianie odżywiania, to da mi skierowanie do szpitala. Moje pytanie. Czy są jakieś skutki uboczne po taki zabiegu laboratoryjnym w szpitalu? np nie trzymanie stolca? Czy może zabieg prywatny, gdzie jest dostęp do lepszych urządzeń. Mam II stopień.Żylaki same chowająSIĘ
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Każde leczenie może mieć swoje skutki niepożądane i zdarzają się one zarówno w szpitalu państwowym jak i prywatnym. Bez badania lekarskiego nie można ocenić o konieczności leczenia operacyjnego. Proponuję kierować się zaleceniami swojego lekarza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty