Nietrzymanie stolca u dziecka

Mam problem z moją 8-letnią córką, chodzi o to, że w tym wieku popuszcza kał. Zdarza się to codziennie od 3 lat, owszem były przerwy po 2 do 3 dni na miesiąc, ale problem znowu powraca. Byłam z dzieckiem u psychologa, ale nie wykrył żadnych zaburzeń emocjonalnych i innych, które mogły by powodować przyczynę nietrzymania kału. Jako małe dziecko, jak i zresztą do tej pory nigdy nie miała problemu z zatwardzeniami oraz wypróżnia się raz a nawet dwa razy dziennie. Kiedy pytam się jej czy czuje jak chce się jej do ubikacji odpowiada, że raz "tak", a raz "nie", jeśli już czuje to po prostu nie zdąża dojść do ubikacji, bo jest za późno i nie potrafi zatrzymać kału. Proszę mi odpowiedzieć, czy może to być problem związany ze zwieraczami i w jaki sposób można to wyleczyć oraz jaki lekarz zajmuje się takimi typu problemami? Dziękuję i czekam na odpowiedź z niecierpliwością.

KOBIETA, 8 LAT ponad rok temu

Nietrzymanie stolca związane jest z jego mimowolnym oddawaniem. Zdarza się najczęściej u dzieci między 4 a 8 rokiem życia (w wieku 7 lat dotyczy 1,5% dzieci). Może być typu pierwotnego i wtórnego. Wtórne zdarzają się u dzieci, którym nie odpowiadają panujące warunki np. w przedszkolu czy szkole. Większość dzieci z bezwiednym oddawaniem stolca cierpi na przewlekłe zaparcia. Dzieci nie mające zaparć z reguły mają neurogenne podłoże problemu przejawiające się zaburzeniami pracy zwieraczy odbytu. Nietrzymanie stolca występuje także u dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi (psychicznymi) czyli ze złymi nawykami związanymi z defekacją, problemami w domu lub/i szkolne. Nietrzymanie kału może także występować u dzieci z wadami wrodzonymi np. złe unerwienie jelit (m.in. choroba Hirschprunga) czy też ze zwężeniem anatomicznym odbytu. Problemy związane z oddawaniem stolca powodują też choroby spoza układu pokarmowego, głównie metaboliczne - niedoczynność tarczycy, niektóre leki. W Pani przypadku radziłbym w tej sprawie najlepiej skonsultować się ze specjalistą gastroenterologiem dziecięcym. Być może konieczne okaże się wziernikowanie jelita grubego albo przeprowadzenie manometrii odbytu (sprawdzenie napięcia zwieraczy odbytu), gdyż podłożem problemu w przypadku Pani dziecka mogą być zaburzenia anatomiczno-czynnościowe.