Dlaczego dziecko ma problem z oddawaniem stolca?

Witam. Moj synek od tygodnia ma problem z kupa. Zawsze robił ok 3-4 dziennie a od tygodnia robi jedna lub wcale co odbywa się z bólem, napinaniem i płaczem. Wczoraj podałam czopek glicerynowy ponieważ bardzo się meczyl i płakał. Zrobil kupke po chwili tylko zaniepokoił mnie sluz jaki był w kupie. Rano zrobil kupę i znowu była znaczna ilość sluzu. Czy to możliwe że od podnia czopku? Karmie tylko piersią. Podaje sab simplex na problemy z brzuszkiem od 1 msc życia . Czasem słyszę przelewanie w brzuszku synka. Chwilami też się prezyl i płakał przy robieniu kupy ale kupa była codziennie . Wiem ze to normalne ze kp dziecko może robić kupę raz na 1-2 tyg ale moj synek ma przy próbie kupy bole.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

śluz w kale może być skutkiem podania czopka, ale też pojawia się przy zaparciach. Natomiast problemy z zaparciami mogą być oznaką niedojrzałości układu pokarmowego niemowlęcia i mieć charakter przejściowy, niemniej nie sposób tego ocenić tylko na podstawie Pani opisu.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia oraz https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Jeżeli śluz w kale będzie się pojawiał przy kolejnych wypróżnieniach, konieczne będzie skonsultowanie się z pediatrą. Niewykluczone, że zaleci wizytę u gastrologa lub alergologa. Niekiedy śluz w kale jest świadectwem alergii pokarmowej – np. na gluten lub na laktozę, ale też może wskazywać na przejściowe zakażenia o charakterze wirusowym lub bakteryjnym.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-kale-przyczyny-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.