Dlaczego niemowlę samo nie oddaje stolca?

Mój syn 2 miesięczny od tygodnia załatwia sie tylko przy uzyciu rurki windi(kupy wodniste). Pręży sie krzyczy i sam nie moze juz nawet puscic bąka. Od początku były problemy z krzyczeniem nawet po kilkanaście godzin na dobe, lekarz uznała że to kolki stosowaliśmy kilka rodzaji kropli, czopki i rurki. Było robione usg brzucha i mial duzo gazow. Poprawa trwała dwa tygodnie a teraz znowu wiecej krzyczy. Od poczatku praktycznie w dzień przesypia 2-3 godziny a w nocy od 24 do 8 spi budzac sie co dwie godziny na karmienie piersią(w dzien co 1,5 godziny je). Waga urodzeniowa to 4,5 teraz waży 8. Czy może sie przyzwyczaić do robienia kupy tylko w taki sposob?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolki jelitowe spowodowane nadmiernym nagromadzeniem w jelitach są częstą przypadłością niemowląt, niemniej bywają też bardzo bolesne. Jeżeli USG potwierdziło, że jelita niemowlęcia są zagazowane, to jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna niepokoju, brak snu i płaczu czy krzyku dziecka.

Kolki jelitowe najczęściej wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego niemowlęcia i mijają z czasem. Doraźnie można podawać krople, stosować masaże i układać dziecko na brzuchu. Proszę jednak pamiętać, że są to sposoby na doraźne złagodzenie dolegliwości, a nie na wyleczenie dziecka z kolki.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kolke.

Natomiast takie metody, jak stosowanie czopków glicerynowych czy katetera rektalnego powinny być ostatecznością, wykorzystywaną w sytuacji gdy inne metody zawiodą lub dziecko ma bardzo wzdęty, twardy i bolesny brzuch. Kateter rektalny w postaci rurek nie powinien być stosowany do regulacji rytmu wypróżnień i zdecydowanie nie należy go nadużywać. Może to prowadzić do rozleniwienia jelit lub spowodować dolegliwości wynikające z podrażnienia śluzówki odbytu zbyt częstymi wypróżnieniami.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.