Co mogą oznaczać te fioletowe plamki na ciele?

Witam, Jakiś czas temu (około pół roku temu) pojawiła się na moim ciele mała fioletowa plamka, wyglądem przypomina siniaka, jednak zupełnie nie odczuwam w tym miejscu bólu czy jakiegokolwiek pieczenia — po prostu jest. Znajduje się ona przy lewej pachwinie. Dziś zauważyłam identyczna, jednak niech lewa pachą a piersią. Czy jest to coś groźnego, czy zwykle pęknięcie naczynek? Dodam, że przyjmuje leki antykoncepcyjne oraz kilka innych na wrzody żołądka i dwunastnicy. Czy to mozliwe, ze to od nich?
KOBIETA, 20 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

fioletowe plamki, które Pani opisała, mogą mieć różnorodne przyczyny. Jedną z możliwych przyczyn może być pęknięcie naczynek krwionośnych, znane również jako wybroczyny. Mogą się one pojawić na skórze w wyniku uszkodzenia naczynek, które powoduje wyciek krwi do tkanki podskórnej. Pojawiają się jako niewielkie, fioletowe lub czerwone plamki.

Leki antykoncepcyjne i inne, które Pani przyjmuje, rzadko są związane z powstawaniem wybroczyn.

Z uwagi na to, że nieznana jest geneza powstania tych plamek, zalecamy kontakt z lekarzem. Wykonanie pakietu podstawowych badań powinno pomóc sprawdzić, czy z organizmem jest wszystko w porządku.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/wybroczyny-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.