Czy jest to reakcja na silny stres?

Witam; dziś skakałam na bungee i około 15 minut po skoku na twarzy głównie w obrębie oczu pojawiły mi się czerwone plamki które wyglądają jak malutkie czerwone piegi. czy jest to reakcja na silny stres czy może jest to związane z tym że skok na bungee odbywa się głową w dół czy z innego powodu? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wiele osób, widząc czerwone plamy na swojej twarzy, szybko zgłasza się do dermatologa. Jednak większość przypadków, w których pojawiają się takie plamy, świadczy o niegroźnych zaburzeniach. Mogą występować w stresujących momentach, a także wtedy, gdy organizm przechodzi chorobę. Czerwone plamy na twarzy to bardzo często również wynik spożycia pewnych pokarmów. Przypadek, który Pani opisuje może mieć związek z silnym stresem, choć dla pewności warto byłoby pójść do lekarza, który wykluczy inne przyczyny, na przykład alergię.

Plamki, które Pani opisuje przypominają wybroczyny, które mogą powstać wskutek podwyższonego ciśnienia w naczyniach kapilarnych. W tym przypadku zmiany skórne powstają w okolicach oczu i ustępują samoistnie po kilku dniach. Taki rodzaj wybroczyn może wystąpić z powodu intensywnego kaszlu, porodu, wysiłku fizycznego, płaczu lub wymiotów.

Jeśli nieznana jest przyczyna wystąpienia wybroczyn, należy zwrócić uwagę na towarzyszące dolegliwości objawy, może być to kluczowe dla postawienia diagnozy. Osobom, u których doszło do powstania wybroczyn zaleca się zażywać witaminę C, która korzystnie wpływa na budowę naczyń krwionośnych.

Zapraszamy do lektury artykułów, które szerzej objaśniają ten problem:

https://portal.abczdrowie.pl/wybroczyny-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/wybroczyny-na-twarzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.