Co oznaczają te plamy po amputacji?

witam mój tato miał amputacje dużego palca u nogi na jego ciele po amputacji pojawiły się plamy na całym ciele w postaci rozległych czerwonych plam i wybroczyn, są one także opuchnięte. w niektórych miejscach są one rozlane a w niektórych są punktowe.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

amputacja jest bardzo poważnym zabiegiem chirurgicznym, który pozostawia dla organizmu trwały uszczerbek. W przypadku Pani taty amputowano palec u nogi. Po zabiegu na skórze w różnych miejscach zaczęły pojawiać się czerwone plamy mniejsze i większe oraz opuchlizna. Możliwe, że w organizmie toczy się stan zapalny i doszło do zaburzeń kaskady krzepnięcia. Wybroczyny mogą być tego oznaką. W tej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza w celu wykonania badań. Przede wszystkim lekarz musi obejrzeć te zmiany i okolicę rany. Ponadto można będzie także wykonać badania laboratoryjne obejmujące morfologię z rozmazem, OB, CRP oraz wskaźniki krzepnięciowe. Na podstawie otrzymanych wyników lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie aby zapobiec tworzeniu się nowych zmian skórnych oraz by te, które już się pojawiły znikły. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/amputacja

https://portal.abczdrowie.pl/wybroczyny-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/wybroczyny-na-twarzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.