Co oznacza ta okrągła zmiana skórna?

Witam, od pewnego czasu mam na wewnętrznej części dłoni okrągła dosyc dużą zmiane skórna. Jest trochę ciemniejsza niż skóra i twarda, w niektórych miejscach pojawiaja się łuszczące fragmenty. Dziś zauwazylam również podobne zmiany na podeszwach stop, co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani o zmianach skórnych, które pojawiły się na dłoniach i stopach. Skóra w tych miejscach jest twarda i łuszczy się. Możliwe, że mają one charakter kurzajek lub są innymi wirusowymi zmianami skórnymi. Trzeba rozważyć w tej sytuacji wizytę u dermatologa, ponieważ rozsiewają się i ich liczba się zwiększa. Lekarz oceni wizualnie, jaki charakter mają te wyrośle i co należy dalej z tym robić. Możliwe, że leczenie farmakologiczne będzie wystarczające. Istnieje wiele różnych preparatów, np. maści, kremy czy kąpiele, które pozwolą szybciej pozbyć się tych zmian. Jeśli natomiast takie leczenie nie przyniesie oczekiwanego skutku, to możliwe, że lekarz zaleci zabiegowe np. laserowe usuwanie tych wyrośli.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plamy-na-ciele-brazowe-przebarwienia-czerwone-guzy-rumien

https://portal.abczdrowie.pl/brodawki-wirusowe

https://portal.abczdrowie.pl/brodawki-na-szyi-czego-moga-byc-objawem-i-czy-slusznie-nas-niepokoja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.