Co oznacza taka zmiana skórna po oparzeniu?

Przejechałam końcowka żelazka na wewnętrznej części ręki. Po kilku dniach/ tygodniach pojawił się obok tego mała plaski jajowata brązowy pieprzyk. Teraz trochę ściemniał, bo był jasny brązowy. Nie opalałam się w tym czasie, bo była jesień i siedziałam w domu.  Ten pieprzyk co to może być?  Czy skutek uboczne po linii na żelazku powstał pieprzyk.
KOBIETA, 28 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Domyślam się, że oparzenie o gorące żelazko było bolesnym doświadczeniem.

Warto zauważyć, że skóra, jako największy organ naszego ciała, ma ogromną zdolność do regeneracji, jednak czasami proces gojenia może wiązać się z różnymi zmianami, w tym pojawieniem się nowych znaków czy pieprzyków. Możliwe, że zmiana, którą Pani zaobserwowała, jest rodzajem plamki pigmentowej, która powstała jako reakcja skóry na uraz termiczny. Zmiany pigmentacji są dość powszechne po różnego rodzaju urazach skóry, w tym oparzeniach.

Jednakże, każda nowa zmiana skórna czy zmiana w istniejącym znamieniu powinna być oceniona przez lekarza, najlepiej dermatologa. Specjalista ten może dokładnie zbadać Pani pieprzyk za pomocą dermatoskopii – metody pozwalającej ocenić strukturę zmiany skórnej z dużą dokładnością - https://portal.abczdrowie.pl/dermatoskopia. Jest to ważne, ponieważ wczesna diagnoza jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych pozwala je skutecznie leczyć. Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem dermatologiem, który oceni charakter zmiany i zdecyduje o dalszych krokach. Może być to jedynie obserwacja zmiany lub jej usunięcie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Życzę Pani szybkiego wyzdrowienia po urazie i mam nadzieję, że wizyta u dermatologa rozwieje wszelkie wątpliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.