Co oznaczają te krosty na moim ciele?

Witam. Mój problem myślę jest nietypowy. Pojawiają się na moim ciele krosty które są większe od zwykłej krosty. Nie bola, nie swędzą i co najgorsze nie znikają. Niedawno siostra nawet powiedziała, że wygląda jak blizna. Pierwsza "krosta" pojawiła się na nodze przy stopie(mam ja kilka lat i nigdy nie miałam z nią problemu). Jakiś czas temu pojawiła się druga na brzuchu na wysokości żołądka. Ogólnie nie przeszkadzają mi one, ale cały czas ciekawi mnie co to jest i czy mogę się tego jakoś pozbyć. Szukałam w internecie informacji, ale nic nie znalazłam na temat.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zmiany skórne nie powodują żadnych dolegliwości, nie są wypełnione ropą czy płynem surowiczym i nie przypominają pryszczy, to być może są to kurzajki, brodawki bądź włókniaki.

Wspomniane zmiany mogą być koloru skóry, pojawiają się na jej powierzchni w różnych miejscach i zazwyczaj nie dają żadnych dolegliwości, choć warto wspomnieć, że przyczyny ich powstawania są różne.

Kurzajki powoduje wirus brodawczaka ludzkiego, podobnie jak brodawki, które są terminem stosowanym przez dermatologów zamiennie z kurzajkami. Proszę zapoznać się z tymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/kurzajka-jak-wyglada-rodzaje-przyczyny-leczenie-domowe-sposoby oraz https://portal.abczdrowie.pl/brodawki-wirusowe.

Włókniaki z kolei to łagodne zmiany nowotworowe, które mają postać szorstkiego, chropowatego guzka, który stawia opór pod naciskiem palca i nie daje się wprowadzić w głąb skóry.

Tutaj znajdzie Pan więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie.

Ponieważ jednak, by postawić diagnozę konieczne jest obejrzenie wspomnianych przez Panią zmian, sugeruję wizytę u dermatologa – z pewnością rozwieje wszystkie Pani wątpliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.