Co oznaczają takie plamy na nogach?

Mam 20 lat i mam problem z nogami. Podejrzewam, że może być to spowodowane niedokrwieniem nóg. Pojawiają mi się fioletowo czerwone plamy Wystarczy delikatnie chłodniejsza temperatura a nogi stają się trupio blade i wszystkie naczynia krwionośne stają się widoczne Co to może być i do jakiego lekarza powinnam się udać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynaczynianie się krwi na skórze określane jest jako wybroczyny lub petocje. Takie plamy mogą mieć czerwone, brązowe lub fioletowe zabarwienie oraz występować zarówno pojedynczo, jak i w formie skupisk. Są płaskie i niewielkie oraz nie bledną nawet podczas ucisku.

Przyczyn ich powstawania może być wiele. Często pojawiają się na skutek podwyższonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych – np. podczas kaszlu, płaczu, po podnoszeniu ciężarów czy w trakcie nadmiernego wysiłku fizycznego. Mogą jednak świadczyć również o chorobach, takich jak: toczeń rumieniowaty, zapalenie naczyń krwionośnych, sepsa, celiakia, niski poziom płytek krwi czy choroby zakaźne.

Fioletowe plamy mogą również oznaczać niewydolność żylną, miażdżycę czy zaburzenia krzepliwości krwi.

Ważne więc, żeby obejrzał je lekarz. W pierwszej kolejności można udać się nawet do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do dermatologa.

Pytania o fioletowe plamy znajdują się pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/fioletowe-plamki-na-nodze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/fioletowe-plamy-na-palcach-u-stop, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/fioletowe-plamy-i-bolesnosc-nog.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.