Co mogą znaczyć takie czerwone plamy na łydce?

Mój tata mam brązowo czerwone plamy na łydce. Zaczęło się od kilku plamek. Teraz zajeta jest prawie cała łydka i przeniosło się też na drugą. Zmiany są suche i swędzące. Tata ma 57 lat i nie chce słyszeć o lekarzu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiany skórne na kończynach dolnych mogą pojawiać się z różnych powodów. Przyczyną może być alergia, infekcja grzybicza lub niewydolność żylna. Czasem plamy na łydkach świadczą o cukrzycy, zwłaszcza jeśli towarzyszą im zaburzenia czucia oraz problemy z gojeniem się ran, co może sugerować stopę cukrzycową.

Swędzenie czy pieczenie to z kolei objaw grzybicy. W tym przypadku mogą pojawiać się również krostki oraz złuszczanie naskórka.

Objawy niewydolności żylnej rozpoczynają się od pajączków na nogach. Może im towarzyszyć swędzenie, opuchlizna lub uczucie ciężkich nóg. Przy tym schorzeniu poszerzone naczynia żylne przeradzają się w brązowe plamy, które nieleczone, twardnieją i przybierają postać owrzodzeń.

Przyczyn może więc być naprawdę wiele i ciężko wskazać jedną na podstawie samego opisu. Proszę spróbować porozmawiać z tatą na temat możliwych schorzeń i spróbować go namówić na wizytę u lekarza. Jest to konieczne do postawienia diagnozy.

Podobne pytania znajdą Państwo pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamy-na-skorze-nogi, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzace-plamy-na-nogach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamki-na-nogach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.