Co może znaczyć opuchlizna, zasinienie i swędzenie nogi u taty?

Witam. Zauważyłam u mojego Taty że ma opuchniętą i siną nogę. Pojawiła się też ranka. Tata mi mówił że czasem go ta noga swędzi.Co to może być? Strasznie się boję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę jak najszybciej zabrać tatę do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby pokieruje Państwa dalej.

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o owrzodzeniu żylnym nóg. Jest to skutek nieleczonej i przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. W takim przypadku dochodzi do powstania zmian skórnych, które po pewnym czasie przeradzają się w ranę. Początkowo skóra staje się napięta, błyszcząca i brązowa, a noga opuchnięta. Czasem dochodzi do łuszczenia skóry oraz osłabienia. Często towarzyszy temu ból, swędzenie lub uczucie dyskomfortu.

Na początku zmiana jest niewielka i pojawia się zazwyczaj w okolicy kostki. Bywa, że towarzyszy jej wysięk, który nieprzyjemnie pachnie. Z upływem czasu rana powiększa się, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. W związku z tym należy pilnie zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do groźnych powikłań.

Więcej informacji na temat owrzodzeń żylnych znajduje się w naszym artykule dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/owrzodzenia-zylne.

Podobne pytanie pojawiło się pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchnieta-noga-i-rany-na-niej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.