Co robić z takimi rankami na nodze?

Od dwóch lat mam ranę na nodze, która pomimo częstej zmiany opatrunków i stosowanie profesjonalnych medykamentów nie goi się. W zeszłym tygodniu otworzyła się kolejna ranka na tej samej nodze. Szukam przyczyny otwierania się ran

Redakcja abcZdrowie

Witam,

istnieje co najmniej kilka schorzeń, których skutkiem jest utrudnione gojenie się ran. Jest to cukrzyca, miażdżyca, hipoalbuminemia, anemia oraz niewydolność nerek.

Rany, które powstają w dolnych częściach nogi (np. z powodu którejś ze wspomnianych chorób) to owrzodzenie żylne – mają charakter przewlekły i wymagają diagnostyki oraz na późniejszym etapie – kontroli lekarskich. Ponieważ pojawiają się wskutek zaburzenia pracy żył, leczenie ran jest bardzo trudne i zwłaszcza w warunkach domowych może przysparzać trudności. Niestety nie ułatwia sprawy fakt, iż rany te są narażone na wnikanie bakterii, co może być sytuacją bezpośredniego zagrożenia dla pacjenta. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/owrzodzenia-zylne.

Leczenie polega przede wszystkim na leczeniu przyczyny pojawiania się ran, a w dalszej kolejności – na ułatwianiu tkankom gojenia się. W tym celu pomocne będą na pewno preparaty zawierające srebro – dostępne są w formie sprayu, opatrunku czy żelu i mają działanie antybakteryjne. Ranę przemywać można solą fizjologiczną, ale nie wodą utlenioną czy środkami odkażającymi, które uszkadzają nowo powstały naskórek. Z rozsądkiem należy stosować maści, kremy i żele, gdyż mogą utrudniać gojenie się rany. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/avilin-balsam-spray-inteligentny-opatrunek-w-wakacyjnej-apteczce.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sprawic-by-rany-sybciej-sie-goily.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.