Jak operować, aby zmniejszyć ból pooperacyjny?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Zaleca się noszenie opatrunków, aż do zdjęcia szwów. Opatrunek powinien być jałowy, suchy i oddychający.

Każda rana naruszająca ciągłość skóry jest miejscem kontaktu wnętrza organizmu z warunkami zewnętrznymi. Przez takie uszkodzenia w powłoce skórnej, do ciała może dostawać się brud oraz różne patogenne drobnoustroje. Aby takiej sytuacji uniknąć należy jak najszybciej ranę zasklepić. Jeżeli rozcięcie jest znacznych rozmiarów, konieczne może się okazać założenie szwów. Szycie rany tamuje krwawienie, przyspiesza gojenie, pozostawia mniej widoczna bliznę.

Opatrunek założony na szwy spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim zapobiega zanieczyszczeniu powierzchni rany oraz wdaniu się zakażenia. Wchłania wszelkie sączące się płyny ustrojowe. A ponadto zapobiega podrażnieniom rany światłem, niską i wysoka temperaturą czy też dotykiem. Niektóre elementy szwów zwykle odstają od skóry przez co narażone są na zaczepianie się o ubranie co może ranę podrażniać i spowalniać gojenie.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opatrunek-po-szyciu-rany-cietej

Proszę zapoznać się także z artykułem:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-opatrunkow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty