Co robić z tymi ranami po upadku na rowerze?

Witam. 4 dni temu miałam wypadek na rowerze ( przy bardzo dużej prędkości przewróciłam się na zakręcie, na drodze asfaltowej, miejscami ze żwirem). Tak upadłam że przeciągnęło mnie po asfalcie dość porządnie, mam kilka ran, na łokciu szwy. Ale najgorsza rana jest na ramieniu. Bardzo mocno zdarta, cały czas piecze i ciągnie. Na początku zakładałam opatrunek tak jak zalecił lekarz czyli spryskałam rany octeniseptem i na to gazę ale to wszystko się bardzo przyklejało I jak później zdejmowałam opatrunek to zrywało i na nowo odświeżała się rana . Miałam kupioną również taką specjalną siatkę z parafiną którą się kładzie pod gazę ale też się przyklejała i zrywała później ranę. Na ten moment nic nie przyklejam. Moje pytanie czym to smarować / psikać żeby szybciej się zagoiło i przede wszystkim żeby blizny nie było? Będę bardzo wdzięczna za pomoc
KOBIETA, 33 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w celu wygojenia rany, powinna Pani przestrzegać następujących wskazówek. Po pierwsze rana powinna być dezynfekowana, dlatego warto używać octeniseptu bezpośrednio na miejsce dolegliwości. Dodatkowo może Pani stosować maści antybakteryjne, które zapobiegną ewentualnym zakażeniom organizmu. Na ranę można spróbować wykorzystać opatrunek nieprzywierający. Pomoże on w lepszym wygojeniu rany, ze względu na jej dostęp do powietrza. Jeśli powstanie strup, proszę stosować maści nawilżające.

Warto też monitorować swój stan i jeśli zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, wysięk czy zwiększony ból, należy skontaktować się z lekarzem. Mogą one wskazywać na infekcję lub powikłania.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sprawic-by-rany-sybciej-sie-goily

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.