Oparzenie wrzątkiem a pielęgnacja rany

Dzień dobry, ostatnio przez chwilę nieuwagi miałam mały wypadek i oparzyłam się wrzątkiem. Powierzchnia oparzenia nie jest zbyt duża, dlatego nie szłam jeszcze z tym do lekarza. Chciałabym zapytać, jak wygląda pielęgnacja rany po oparzeniu wrzątkiem. Jaki opatrunek powinno się zastosować na ranę po oparzeniu wrzątkiem? Czy tak jak przy zwykłej ranie powinno się zastosować standardowy opatrunek, czyli przykładowo bandaż? Jak często powinno się taki opatrunek zmieniać? Czy na ranę po oparzeniu wrzątkiem trzeba stosować jakieś specjalne środki, np. do przemywania? Jeśli tak, to jakich konkretnie specyfików powinnam szukać w aptece? Nie wiem też, czy do przemywania rany po oparzeniu lepiej używać wacika czy gazy? Bardzo proszę o informacje dotyczące pielęgnacji takiej rany. Chciałabym też zapytać, czy po oparzeniu wrzątkiem zostanie blizna? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

na taki rodzaj rany najlepiej stosować opatrunek żelowy, który należy zmieniać codziennie. Przed zmianą ranę należy przemyć Octeniseptem gazą.

Pozdrawiam.