Ropa z rany po oparzeniu piersi

2 dni temu poparzylam sobie prawa pierś naczyniem zaroodpornym do tarty. Zostawiło mi 3 ślady w kształcie 2 pasków i małego trojkacika. Ślady łącznie maja powierzchnie ok 7 na 5 cm. Od razu po oparzeniu skórę schlodzilam zimnym prysznicem. Potem posmarowalam argosulfanem (niestety chyba juz po terminie) a po paru godzinach utworzyły sie na dwóch "paskach" delikatny pęcherz wypełniony płynem. Niestety przy pocieraniu wacikiem z woda utleniona skóra zeszła z tych dwóch śladów. Pojawiła sie ropa.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Przede wszystkim w obecnej sytuacji wskazany jest kontakt z lekarzem i ocena rany, zwłaszcza jeżeli dolegliwości nie ustępują / nasilają się. Doraźnie zastosować należy jałowe opatrunki, a ranę przemywać środkiem dezynfekującym, np. Octeniseptem.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Powinna się Pani zgłosić do chirurga w rejonie. Oparzenie powinien zobaczyć i ocenić lekarz. Nie należy przemywać rany wodą utlenioną! To dodatkowo podrażnia oparzoną skórę. Do dezynfekcji zalecany jest Octenisept. Opatrunki powinny być suche, nie należy niczym smarować oparzenia. Nie wolno także zdrapywać pęcherzy surowiczych!
Obecność ropy oznacza, że doszło do nadkażenia rany i bezwzględnie wskazana jest konsultacja specjalistyczna. Prawdopodobnie niezbędna będzie antybiotykoterapia.