Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rana w okolicy sutka u 95-latki z rakiem piersi

Moja mama ,która ma 95 lat ma raka piersi w związku z tym ranę w miejscu sutka . Zażywa letrozol. Moje pytanie jakiego typu opatrunki stosować . Rana ok. 5x5cm lekko krwawi - stosuję sorbalgon . Na obrzeżach pojawiają się wypukłe guzki przekształcające w żywą ranę stale powiększającą się jak często można srebro(opatrunek atrauman Ag) i co jeszcze w takiej sytuacji aby zapobiegać zakażeniu ?. Stosuję oprócz tego do przemywania Prontosan, wodę utlenioną ,maść z neomycyną( Flucinar N ),
KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu

Receptor Her2 a rak piersi

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam, powiększanie się rany może mieć niestety związek z postępem choroby nowotworowej. Mimo wszystko wskazany jest kontakt z lekarzem. Jeżeli rana nie jest zakażona, to wystarczy stosowanie Sorbalgonu, opatrunki ze srebrem nie przyniosą większej poprawy. Również niewskazane jest stosowanie wody utlenionej (podrażnia tkanki) - wystarczy Prontosan, ew. Octenisept. W zapobieganiu zakażeniu ważna jest przede wszystkim codzienna zmiana opatrunku, unikanie zapocenia piersi, częste wietrzenia pomieszczenia.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy