Jak postępować po zdarciu strupa?

Zdarta skóra na twarzy Dzień dobry. Synek 4 lata rozciął skórę nad brwią, rana nie była szyta, lekarz założył 2 stripy. Po 8 dniach zdjelismy stripy ale pod koniec synek się szarpnął i zdarła się skóra na policzku. Jak to leczyć czy zostanie kolejna blizna? Smarować jakąś maścią?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rany na skórze dziecka zazwyczaj goją się szybko, nie pozostawiając blizn, jeżeli uszkodzenie tkanki nie było głębokie.

Natomiast skoro podejrzewa Pani, że może pozostać blizna, to proszę pamiętać o oczyszczaniu rany (jeśli jest wysięk albo krwawienie). Może Pani zabezpieczyć ranę opatrunkiem hydrożelowym lub hydrokoloidowym. Więcej na temat blizn i procesu ich tworzenia się pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/blizny-metody-postepowania.

Po wygojeniu można stosować preparaty niwelujące bliznę. Zazwyczaj zawierają substancje nawilżające/natłuszczające tkankę oraz aktywne wyciągi, np. z: cebuli. Dostępne są w aptece bez recepty.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sprawic-by-rany-sybciej-sie-goily.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.