Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak dbać o ranę, aby zminimalizować bliznę?

Pytanie o bliznę. Kilka dni temu miałam wypadek czego skutkiem jest szycie na czole, przy lini włosów, zakręcające ku dołowi w stronę nosa, dosyć rozległe. Podobno jest dobrze zszyte, po nieważne na płasko, nie ma jakiś zakładek. Ze względu na to, ze jest to twarz, jestem załamana i boje, że zostanę oszpecona blizną tak bardzo widoczną. Co prawda zdjęcie szwów mam w ten piątek (26.03), ale chciałabym prosić o radę, jak dbać o ranę od początku aby zminimalizować bliznę? Jakie maści stosować ? Czy jest możliwość , że rana po stosowaniu maści, zrośnie się na tyle , że będzie gładka jak skóra i niewidoczna ? Czy konsultacja z chirurgiem plastycznym w celu poprowadzenia leczenia ma sens ?
KOBIETA, 24 LAT 2 miesiące temu

Dlaczego nie należy zwlekać z leczeniem trądziku?

Trądzik objawia się nieestetycznymi krostami, które pojawiają się najczęściej na twarzy. Niektórzy nie zwracają jednak na to uwagi i bagatelizują problem. Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego nie należy zwlekać z leczeniem trądziku.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tworzenie się blizny jest naturalnym procesem regeneracyjnym uszkodzonej skóry. To, jak się będzie goić rana i czy nie powstaną bliznowce, zależy od wielu czynników: między innymi od miejsca, ale też wieku i kondycji skóry. Pielęgnacja także jest ważne.

Trudno ocenić, czy zostanie Pani szpecąca blizna – odpowiedzi na to pytanie być może mógłby udzielić lekarz po obejrzeniu rany. Bez tego niestety nie sposób, ocenić ani tego, jak rozległa jest rana, ani jak przebiega proces gojenia.

Oczywiście może Pani, a nawet powinna, wspomóc proces regeneracji skóry. W tym celu może Pani stosować opatrunki hydrożelowe, a także maści wspomagające tworzenie się właściwej tkanki. Zazwyczaj zawierają wyciąg z cebuli lub macicy perłowej, a także retinoidy. Dodatkowo, jeśli blizna będzie tego wymagać (np. będzie ściągać skórę) może Pani skorzystać z fizjoterapii – w tym masaży blizny.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/blizny-metody-postepowania.

Proszę porozmawiać na ten temat z chirurgiem podczas zdejmowania szwów – oceni, jak przebiega proces bliznowacenia i jakie kroki należy przedsięwziąć.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy