Jak zmniejszyć widoczność tej blizny?

Dzień dobry, mój trzyletni syn ma bliznę po rozcięciu głowy. Ponad rok smarowałam ją żelem Sìlaurum. Blizna jest teraz biała, widać ją. Mogę w jakiś sposób zmniejszyć jej widoczność?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Istnieje szereg sposobów na zmniejszenie widoczności blizny – również u dzieci. Z pewnością smarowanie maścią na bazie silikonu jest dobrym posunięciem. Można również stosować maści z retinolem, masą perłową lub wyciągiem z cebuli. Proszę również pamiętać, by nawilżać bliznę oraz chronić przed słońcem i smarować zmienione miejsce kremami z wysokim filtrem, np. SPF 50. Stosując preparaty, można również delikatnie masować miejsce, gdzie powstała blizna. Do innych domowych sposobów na zmniejszenie widoczności blizny możemy zaliczyć: smarowanie olejem kokosowym, aloesem miodem, olejkami eterycznymi (różanym, lawendowym), smarowanie płynem z kapsułek z witaminą E.

Zdaje się, że wiek Pani dziecka jest przeciwwskazaniem do zabiegów medycyny estetycznej, np. laseroterapii, ponieważ ważne jest, by maluch podczas zabiegu był w stanie współpracować z lekarzem. Proszę jednak pamiętać, że każdy przypadek można rozpatrywać indywidualnie, dlatego warto udać się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, by specjalista mógł naocznie ocenić, czy można wykonać zabiegi u Pani synka.

Polecamy artykuły, w których może Pani znaleźć przydatne informacje na temat blizn i sposobów radzenia sobie z nimi:

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.