Jak poprawić wygląd tej blizny?

Dzień dobry, Moja córka w wieku 2 lat miała przeprowadzoną operację usuwania wyrostka robaczkowego. Blizna po 10 latach nadal jest i coraz bardziej przeszkadza rosnącej nastolatce. Lekarze potwierdzają moją tezę, że blizna najprawdopodobniej zszywana była na szybko i wyszła niezbyt estetyczna. Czy da się ją jakoś usunąć? Jak tak, to w jakim wieku można przeprowadzić zabieg?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie widoczności blizn – zarówno domowych, jak i specjalistycznych. Córka może stosować maści, np. z na bazie silikonu, wyciągu z cebuli czy retinolu. Oprócz tego warto bliznę nawilżać i natłuszczać, wykorzystując przy tym aloes, miód czy olej kokosowy. Bardzo dobrze na poprawę wyglądy blizny wpływa witamina E, tak więc płyn z kapsułek czy kosmetyk na bazie tej witaminy będzie dobrym pomysłem. Proszę jednak pamiętać, że domowymi sposobami nie można usunąć całkowicie zmiany.

Można próbować zabiegów medycyny estetycznej, np. laseroterapii, wcześniej jednak warto udać się z córką na konsultacje do lekarza medycyny estetycznej czy dermatologa, aby specjalista obejrzał zmianę. Zabiegi, np. te z użyciem lasera, można wykonywać już u kilkuletnich dzieci – warunkiem jest, by dziecko współpracowało z lekarzem. Pani córka jest już nastolatką, więc wiek nie byłby przeciwwskazaniem.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami o bliznach w naszym serwsie:

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.