Ile może trwać proces wchłaniania się blizny?

Witam Mam pytanie dotyczące blednięcia blizny Otóż moja blizna o długości 3 cm powstała od przecięcia na ok 2-3mm ma obecnie 4 miesiące i zbledła tylko nieznacznie Ile może trwać taki proces I jak chronić ją latem przy pracach na świeżym powietrzu .

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Proces wchłaniania się blizny może trwać nawet 2 lata. Wszystko zależy od wielkości i głębokości rany. Proszę również brać pod uwagę ewentualność, że blizna nie zniknie w ogóle i jedynym sposobem na pozbycie się takiej „pamiątki” będzie zabieg medycyny estetycznej.

Istotną kwestią jest odpowiednia dbałość o zmianę w warunkach domowych. Warto ją nawilżać oraz natłuszczać – w tym celu można wykorzystać olej kokosowy, aloes lub miód. Inne domowe sposoby to smarowanie blizny olejkami eterycznymi, np. różanym lub lawendowym. I najważniejsze – proszę chronić to wrażliwe miejsce przed słońcem i zanim wyjdzie Pan na zewnątrz, należy nakładać krem z wysokim filtrem.

Jeśli chodzi o zabiegi estetyczne, można skorzystać między innymi z laseroterapii, peelingów mechanicznych i chemicznych, zastrzyków z kwasu hialuronowego, mikrodermabrazji czy mezoterapii igłowej. Wcześniej jednak należy udać się na konsultację ze specjalistą dermatologii lub medycyny estetycznej.

Warto również zerknąć na artykuły o bliznach:

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.