Czy mam usunąć kolczyk z pępka?

Dzień dobry, ostatnio mocno się zastanawiam nad wyjęciem po 10 latach kolczyka z pępka. Oczywiście zostanie dziurka, a potem blizna. Chciałam się zapytać o możliwość/sposób usunięcia blizny lub chociaż ją zmniejszyć. Przy okazji, jeśli to możliwe, gdzie obecnie w Krakowie znajdę taką pomoc? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Po utworzeniu się blizny warto o nią zadbać odpowiednimi specyfikami – to może być maść na bazie silikonu (uważane są za jedne z najskuteczniejszych), na bazie wyciągu z cebuli bądź retinolu. Dobrym pomysłem będzie smarowanie maścią, kosmetykiem na bazie witaminy E, która przyśpiesza regenerację skóry. Ważna przy tym jest oczywiście systematyczność.

Może Pani również zastosować naturalne środki – smarować miodem, aloesem, a także olejem kokosowym. Poleca się również olejki eteryczne, a szczególnie różany, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze. Istotne przy tym jest, że jeśli będzie Pani to wrażliwe miejsce wystawiać na promienie słoneczne, konieczne jest użycie kremu w wysokim filtrem.

Jeśli domowe sposoby to dla Pani za mało, może Pani udać się na konsultację do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Specjalista z pewnością dobierze odpowiednią metodę (np. laseroterapię, peeling chemiczny, zastrzyki z kwasu hialuronowego). Takie metody są bardziej skuteczne niż te naturalne, jednak z zabiegami trzeba poczekać, aż blizna się zagoi.

Polecamy również zapoznać się z treściami o bliznach – ich specyfice, leczeniu:

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.