Czy to może zmniejszyć bliznę?

Czy stosowanie kwasu salicylowego z kwasem mlekowym (acerin) na bliznę przerostowa może spowodować jej zmniejszenie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Blizna na skórze to szczególnie wrażliwe miejsce, które powinniśmy chronić przed niekorzystnymi czynnikami – nawilżać, by nie przesuszyć skóry, a także chronić przed promieniami słonecznymi poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem. Ważne jest również, by blizny smarować preparatami (maściami, plastrami) specjalnie do tego przeznaczonymi, np. na bazie silikonu.

Zastosowanie środka, który służy do zmniejszenia odcisków może poskutkować np. podrażnieniem. Co prawda stosuje się w gabinetach dermatologicznych peelingi chemiczne na blizny, zawierające kwas salicylowy czy kwas mlekowy, jednak odbywa się to pod okiem specjalisty i dobierane jest odpowiednie stężenie substancji. Dlatego zanim Pani zdecyduje się na użycie Acerinu na blizny, bardzo proszę skonsultować się z lekarzem (najlepiej dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej) bądź farmaceutą.

Więcej informacji o radzeniu sobie z bliznami może Pani znaleźć w artykułach:

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.