Co powinnam zrobić, aby bir doszło fo zakażenia rany?

Dzień dobry, wczoraj po południu wywróciłam się dosyć poważnie podczas nauki jazdy na rowerze - poleciałam na asfalt (betonowe boisko) twarzą i kolanami. Mam teraz mocno opuchnięta górną wargę i ciemny tworzący się strup pod nosem. Ranę najpierw przemyłam woda, potem odkaziłam tym co miałam pod ręką (żel antybakteryjny do rąk) i w domu już przemyłam raz jeszcze i odkażałam octaniseptem - zarówno ranę pod nosem, otarcie i opuchliznę na wardze oraz rang na kolanach. Martwi mnie natomiast rana na twarzy i opuchlizna wargi. Co powinnam stosować aby nie doszło do zakażenia rany i żebym nie miała później głębokiej blizny na twarzy? Kupiłam maść z arniki ale czytałam, że nie można jej stosować na rany i otarcia - więc nie przyda się na usta... Czy mogę wyciąć sobie opatrunek na ranę pod nosem z Granuflexu Ultra Thin? Czy można go stosować na błony śluzowe? Bardzo proszę o pomoc... Mam 25 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam, wydaje się, że Pani działania były prawidłowe i takie zdezynfekowanie rany powinno gwarantować brak zakażenia. Jeżeli już odkaziła Pani ranę, to nie ma powodu do obaw, warto tylko pamiętać o higienie tych miejsc, w których doszło do większych uszkodzeń niż powierzchowne otarcie naskórka. Do gojenia i odkażania ran dobry będzie preparat zawierający jony srebra – można kupić produkt w sprayu i stosować kilka razy dziennie. O innych metodach odkażania ran przeczyta Pani tutaj – znajdzie tu Pani również listę środków, które w takiej sytuacji można zastosować: https://portal.abczdrowie.pl/odkazanie-ran. Równie dobry będzie Octenisept, jeżeli ten produkt posiada Pani w domu, natomiast proszę unikać preparatów zawierających alkohol. Granuflex Ultra Thin również może Pani stosować – jest bezpieczny zarówno w przypadku ran suchych, jak i tych z niewielkim wysiękiem. Proszę jednak pamiętać, że produkt ten powinien być stosowany tylko wówczas, gdy zachodzi ryzyko uszkodzenia rany czy np. zabrudzenia jej. W innych sytuacjach warto pozwolić skórze oddychać, co przyspieszy proces gojenia. W żadnym wypadku nie wolno zrywać strupa, który działa jak swego rodzaju opatrunek – jego uszkodzenie skutkuje zwiększonym ryzykiem powstania blizny. Jeżeli rana wygląda dobrze, tzn. nie pojawia się wysięk, nadmierny obrzęk – to nie ma potrzeby używania żadnych maści czy plastrów. O gojeniu się ran i naturalnych etapach tego procesu przeczyta Pani tutaj, proszę się zapoznać z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sprawic-by-rany-sybciej-sie-goily.
Natomiast po zagojeniu rany może Pani stosować preparaty silikonowe na blizny – dostępne są maści oraz plastry, które świetnie spełniają swą funkcję, gdyż silikon z uwagi na swe właściwości nazywany jest drugą skórą. Żel silikonowy, który zostanie nałożony na skórę, powoduje normalizację produkcji kolagenu. Stosuje się go we wszelkiego rodzaju bliznach. Więcej odnajdzie Pani w tym miejscu: https://uroda.abczdrowie.pl/blizny-metody-postepowania.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.