Czy można stosować maść ichtiolową na taką ranę?

Czy maść ichtiolowa może być stosowana na otwarte , ropiejące ramy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

maść ichtiolowa służy przede wszystkim do leczenia wyprysków skórnych, czyraków czy trądziku. Ułatwia odprowadzanie ropy ze zmian skórnych.

Więcej informacji na temat działania maści ichtiolowej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/masc-ichtiolowa-opis-wskazania-przeciwwskazania-srodki-ostroznosci-dzialania-niepozadane.

Choć ma działanie ściągające, przeciwobrzękowe, a przede wszystkim przeciwbakteryjne, to nie wolno jej stosować na otwarte rany. Jej działanie rozgrzewające może spowodować podrażnienie skóry – zwłaszcza jeśli jest to otwarta rana.

Na otwarte rany, które w dodatku ropieją, można stosować sól fizjologiczną, a także preparaty np. w formie sprayu, dostępne w aptece bez recepty, które przyspieszają gojenie i mają działanie przede wszystkim odkażające. Pomocne mogą być także żele hydrokoloidowe.

Natomiast należy zdecydowanie unikać opatrunków, utrudniających dostęp powietrza do rany, a także nie stosować niczego, co zawiera alkohol lub jodynę i może zadziałać podrażniająco lub wysuszająco.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-skory-i-ran.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.