Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można stosować maść ichtiolową na taką ranę?

Czy maść ichtiolowa może być stosowana na otwarte , ropiejące ramy
KOBIETA, 65 LAT 2 miesiące temu

Leki, których nie powinno się zażywać przed operacją plastyczną

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

maść ichtiolowa służy przede wszystkim do leczenia wyprysków skórnych, czyraków czy trądziku. Ułatwia odprowadzanie ropy ze zmian skórnych.

Więcej informacji na temat działania maści ichtiolowej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/masc-ichtiolowa-opis-wskazania-przeciwwskazania-srodki-ostroznosci-dzialania-niepozadane.

Choć ma działanie ściągające, przeciwobrzękowe, a przede wszystkim przeciwbakteryjne, to nie wolno jej stosować na otwarte rany. Jej działanie rozgrzewające może spowodować podrażnienie skóry – zwłaszcza jeśli jest to otwarta rana.

Na otwarte rany, które w dodatku ropieją, można stosować sól fizjologiczną, a także preparaty np. w formie sprayu, dostępne w aptece bez recepty, które przyspieszają gojenie i mają działanie przede wszystkim odkażające. Pomocne mogą być także żele hydrokoloidowe.

Natomiast należy zdecydowanie unikać opatrunków, utrudniających dostęp powietrza do rany, a także nie stosować niczego, co zawiera alkohol lub jodynę i może zadziałać podrażniająco lub wysuszająco.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-skory-i-ran.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy