Czy te wybroczyny na nogach mogą mieć związek ze stosowaniem plastrów?

Dzień dobry, piszę odnośnie wybroczyn, które zauważyłam, gdy pojawiły się na nogach, (fioletowe skupisko kropek), mam pytanie czy to może mieć związek z plastrami Evra, które stosuje? Czy to od nich? Czy odstawić plastry ze względu na wybroczyny i dopiero zrobić badania czy nie odstawiać? I jeśli nie od plastrów to z jakich przyczyn to może powstawać? z góry dziękuję za odpowiedz, jestem zmartwiona, bo nigdy wcześniej nie miałam czegoś takiego. Plastry Evra stosuje od 2 miesięcy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugeruję, by skonsultowała się Pani z internistą z Pani przychodni POZ, ponieważ trudno te zmiany ocenić bez badania. Nie napisała Pani, jak rozległe są siniaki oraz od jak dawna się pojawiają. Jeżeli jest to sytuacja incydentalna, a zmiany znikają – prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. W przypadku gdy wybroczyny pojawiają się systematycznie i budzą Pani niepokój, proszę jak najszybciej zgłosić się do internisty oraz ginekologa – może on zadecydować o odstawieniu tej formy antykoncepcji. Więcej o siniakach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/siniec.

Warto także zrobić badania – poza podstawową morfologią krwi lekarz może uznać za konieczne zrobienie tzw. koagulogramu, czyli badania na krzepliwość krwi. Tutaj odpowiedź eksperta, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/siniaki-na-nogach-a-antykoncepcja-hormonalna.

Być może zainteresuje Panią również ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.