Co oznaczają takie białe plamki na ciele?

Witam, kilka miesięcy temu na moim ramieniu pojawiła się biała plamka, po czasie plamek zaczęło przybywać. Najpierw pojawia się czerwona, a po czasie się odbarwia. Myślałam że to od opalania ale od dłuższego czasu nie wystawiałam ramion na słońce a na drugim ramieniu zaczęły wychodzić identyczne plamy. Co to może być? Dodam jeszcze że mam je tylko na ramionach i nie bolą mnie ani nie swędzą.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

białe plamki na ciele powstają na skutek zaburzeń barwnikowych o różnym podłożu. Ich pojawienie się może być związane z infekcją grzybiczą, zaburzeniami hormonalnymi, alergią, chorobami autoimmunologicznymi oraz bielactwem.

Ponadto białe plamy na skórze mogą wystąpić z powodu nadmiernego opalania, niedoboru witamin, czynników chemicznych czy silnego stresu. Znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne oraz zażywane leki.

Białych plam na ciele nie wolno lekceważyć, dlatego zalecamy Pani wizytę u specjalisty od chorób skóry, czyli dermatologa. Po obejrzeniu zmian będzie on mógł powiedzieć coś więcej na temat przyczyny oraz zaproponować odpowiednie leczenie. W większości przypadków zmiany te są odwracalne, nie warto więc zwlekać.

Pytania o białe plamy pojawiały się już w naszym serwisie pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-plamy-na-lydkach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-plamy-na-skorze-ciala, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-plamy-na-skorze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.