Co oznaczają takie plamy na przedramionach?

Witam serdecznie, zauważyłem, że od jakiegoś czasu na przedramionach pojawiają mi się białe plamy przypominające hipopigmentacyjne, jednak niepokoi mnie fakt, że zachowują się dziwnie, w ciągu dnia nasilenie ich kontrastu znacznie się zmienia, są praktycznie niewidoczne rano, z kolei wieczorem bardzo, pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na naszym serwisie.

Niestety trudno jednoznacznie określić, skąd dokładnie wzięły się te plamy w tym konkretnym przypadku, dlatego powinien je obejrzeć lekarz. W tej sytuacji wskazana byłaby wizyta u specjalisty dermatologii. Możliwe, że zleci on Panu bardziej szczegółową diagnostykę w kierunku różnych chorób skórnych.

Dość często przyczyną takich plam na skórze są różne zakażenia grzybicze. Poza widocznymi zmianami, w jej przebiegu pacjent może odczuwać też swędzenie i łuszczenie się tych okolic. Nierzadko towarzyszy temu również zaczerwienienie. Grzybicę skóry zwykle leczy się przy pomocy różnych preparatów miejscowych. Często taka kuracja może potrwać nieco dłużej. W poważniejszych przypadkach lekarz może przepisać także antybiotykoterapię.

Takie plamy na skórze mogą sygnalizować też wiele innych chorób dermatologicznych, np. bielactwo itp. Czasami towarzyszą również innym chorobom organizmu, dlatego proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, tylko jak najszybciej rozpocząć właściwą diagnostykę, a następnie leczenie.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu, który został opublikowany na portalu abcZdrowie.pl. Zawiera on więcej istotnych informacji dotyczących tej tematyki:

https://portal.abczdrowie.pl/biale-plamy-na-skorze

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-plamy-na-skorze-ciala

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-w-postaci-niewielkich-bialych-plamek-na-przedramieniu-obu-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.