Co oznacza taka krostka na dłoni?

Na wewnętrznej stronie prawej dłoni, wyskoczyła mi czerwona swędzącą kropka, która się rozlewa. Kilka dni po tym zauważyłam na wewnętrznej stronie prawej stopy w okolicach kostki różowe plamy. Czy orientuje się ktoś co mi może dolegać.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Niestety bez dokładnego obejrzenia tych zmian skórnych nie można stwierdzić, co może być ich powodem. W tym przypadku niezbędna jest konsultacja ze specjalistą dermatologii, który będzie mógł obejrzeć krosty bezpośrednio i ewentualnie zlecić bardziej szczegółowe badania. Dopiero na tej podstawie będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Takie zmiany skórne mogą bowiem oznaczać zarówno reakcję uczuleniową, np. na jakiś produkt lub nowo stosowany kosmetyk albo wskazywać na różne schorzenia skóry, które wymagają interwencji lekarskiej. Czasami podobne plamy mogą pojawić się w przebiegu grzybicy. Może towarzyszyć im swędzenie oraz złuszczanie się naskórka. Do jej wystąpienia może dość np. w wyniku stosowania rzeczy osoby chorej. W diagnostyce takiego schorzenia zazwyczaj stosowane jest badanie mikologiczne. W niektórych przypadkach leczenie grzybicy bywa procesem długotrwałym. W tej sytuacji bardzo często wykorzystywane są preparaty miejscowe do stosowania bezpośrednio na skórę. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, dzięki temu możliwe będzie szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie jej leczenia.

Tymczasem warto zapoznać się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pan więcej informacji na temat zmian skórnych:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania ze zbliżonego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-krostki-ktore-sie-rozprzestrzenily-na-wieksza-czesc-dloni

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-krostki-na-wewnetrznej-stronie-dloni-i-srodstopiu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.