Problemy z wypróżnianiem i spożywaniem posiłków przez 3-latka

Dobry wieczór, synek mojej kuzynki (3 latka) od 4 miesięcy nie je obiadów, ma także problemy z wypróżnianiem. Dostaje syrop na zaparcia i kuzynka robi mu lewatywy. Na obiad je chleb. A przedtem nie jadł w ogóle pieczywa. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Joanna

Pani Joanno - polecałabym konsultację z dietetykiem pod kątem tego jakiej jakości i w jakich ilościach dziecko spożywa posiłki w ciągu dnia, oraz czy i ile podjada. Dzieci mogą także manipulować zachowaniami dorosłych poprzez jedzenie/nie jedzenie - czy dostrzegli Państwo jakieś powiązanie? Czy dziecko ma także inne specyficzne gusta odnośnie jedzenia, posiłków itp ? Czy powodują one u niego niedobory (wykaże morfologia) czy też waga oraz stan fizyczny,mimo preferencji w jedzeniu, są prawidłowe? Stosowanie lewatyw i syropów przez długi okres czasu nasilą kłopoty z wypróżnianiem ("przyzwyczają" jelito do ich używania). Warto przeanalizować z dietetykiem i gastrologiem, co może utrudniać wypróżnianie (m.in. ilość błonnika w diecie).
W razie dalszych problemów zapraszam do naszego Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania www.ctzo.org