Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaką dietę stosować przy znacznym niedożywieniu?

Witam. Mam znaczne niedożywienie organizmu, prawdopodobnie również zaburzenia wchłaniania. Lekarz nakazuję szybko przytyć. Jaką dietę stosować, czy mogę sobie pozwolić na jedzenie słodkiego i pieczywa ?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Komu polecany jest żeń-szeń?

Dzień dobry,
W przypadku znacznego niedożywienia nie jest wskazane szybkie zwiększanie masy ciała. Dzienna ilość spożywanych kalorii powinna być stopniowo zwiększana przez dietetyka i pod jego stałym nadzorem. Istotne jest planowanie Pani diety tak, by zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych, uzupełniać dietą lub przez odpowiednią suplementację witaminy i składniki mineralne, w przypadku których występują niedobory i jeżeli potwierdzi się diagnoza o zaburzeniach wchłaniania prowadzić jednocześnie leczenie choroby, która je wywołuje. Nie powinna Pani uzupełniać diety słodyczami, które w większości przypadków są źródłem znacznych ilości kalorii, ale niewielkich ilości składników mineralnych i witamin. Pieczywo może Pani jeść stosując dowolną dietę. Pani choroba może jednak wymagać zastosowania diety lekkostrawnej, co wiąże się z większym spożyciem pieczywa pszennego i mieszanego oraz ograniczeniem spożycia pieczywa pełnoziarnistego. Wtedy warto poszukać innych produktów zbożowych zawierających składniki mineralne czy witaminy, ale które nie będą ciężkostrawne.
Połączenie prawidłowej diety z niedożywieniem i zaburzeniami wchłaniania, a także Pani preferencjami żywieniowymi na pewno wymaga indywidualnej konsultacji z dietetykiem.

Pozdrawiam,
Magdalena Antoniuk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy