Witam,
tak, jak w przypadku jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej w obrębie jamy brzusznej, dieta powinna być lekkostrawna. Zdecydowanie należy unikać produktów bogatoresztkowych, obfitujących w błonnik – owoce i warzywa najlepiej spożywać bez skórki, lekko podgotowane. Należy unikać produktów pełnoziarnistych, kasz gruboziarnistych (kasza gryczana, pęczak), pieczywa razowego, na zakwasie. W zamian dozwolone są bułki pszenne, kasza manna, kasza jaglana.
Poza błonnikiem, oczywiście nie wolno spożywać żadnych produktów czy dań wzdymających, ciężkostrawnych oraz smażonych. Dozwolone jest gotowanie i gotowanie na parze przy jednoczesnym wyeliminowaniu z jadłospisu produktów tłustych: serów, mięs. Mięso można spożywać – oczywiście w niewielkich ilościach – ale tylko to chude i przygotowane w domu. Odradza się spożywania wędlin i kiełbas. W zamian – domowe wędliny, chudy nabiał w niewielkiej ilości. Na liście produktów zakazanych znajdują się również używki (kawa, herbata, alkohol), słodycze i ostre przyprawy. Więcej wskazówek w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-po-operacji-woreczka-zolciowego.
Taka dieta powinna być stosowana przez pacjenta przez okres minimum 3-4 tygodni. Jest to czas, w którym organizm na nowo uczy się funkcjonować – już bez woreczka żółciowego, który pełni niebagatelną rolę w organizmie. Ponieważ pomaga on w emulgowaniu tłuszczy, a przez to – we właściwym trawieniu, to jego brak sprawia, że trzeba zachować ostrożność i zmienić nawyki żywieniowe. Zatem najlepiej byłoby, gdyby te nowe zalecenia wdrożył do swojej diety już na zawsze, oczywiście w takim stopniu, by nie było to znaczną uciążliwością.
Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/woreczek-zolciowy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mogę jeść zupę po tym zabiegu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak jeść po operacji pęcherzyka żółciowego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaką dietę muszę stosować po usunięciu pęcherzyka żółciowego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaką dietę stosować przy chorobie pęcherzyka żółciowego? – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Jaką dietę stosować przy wrzodach żołądka? – odpowiada Mgr Justyna Luty
- Co mogę spożywać po usunięciu pęcherzyka? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jaką powinnam trzymać dietę przy złogach w pęcherzyku żółciowym? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Jaką dietę stosować po takim zabiegu? – odpowiada Małgorzata Gajewczyk
- Jakie produkty powinno się spożywać na diecie bez pszenicy? – odpowiada Mgr Alicja Golonka
- Czego unikać przy kamieniu w pęcherzyku żółciowym? – odpowiada Mgr Natalia Łasek