Jaką dietę stosować przed ciążą?

witam prosze mi konkretnie powiedziec co nalezy jesc przed ciaza jezeli zaczne starac sie o dziecko i co jesc w ciazy? czy moge jesc wszystko na co bede miala ochote? czy to prawda ze warzywa i owoce w ciazy trzeba jesc codziennie czy wystarczy parerazy w tygodniu np 3 razy

Dzień dobry,

zadała Pani bardzo rozległe pytania. Najważniejsza jest zdrowa i urozmaicona dieta. Szczegółowy opis zaleceń razem ze zbilansowaną dietą może Pani otrzymać od dietetyka - należy umówić się na konsultację.
W dicie należy wykorzystywać większość produktów spożywczych dostępnych na rynku , w tym szeroki asortyment warzyw i owoców, które należy jeść codziennie. Powinna Pani unikać surowych mięs, ryb, serów pleśniowych, surowego mleka niepasteryzowanego czy niedogotowanych jajek przed i w trakcie trwania ciąży.

Przed ciążą warto rozważyć suplementację kwasem foliowym.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

W Pani jadłospisie powinny się znaleźć: chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, nabiał. Składnikiem każdego posiłku powinny też być warzywa i owoce. Proszę pamiętać, że naturalnych witamin i minerałów nie zastąpią żadne gotowe preparaty (te możesz zażywać, jeśli zaleci ci lekarz prowadzący). Słodycze zastąpić np. suszonymi owocami (ale w rozsądnych ilościach, bo mają sporo kalorii). Wypijać codziennie minimum 1,5 litra płynów – najlepiej wody mineralnej, świeżych soków.
Należy pomyśleć o suplementacji kwasem foliowym. Do swojej diety włączyć produkty bogate w witaminę B9, m.in. wątróbkę drobiową, sok pomarańczowy, szpinak, fasolę, brokuły, buraki, maliny, grube kasze, otręby pszenne, pełnoziarniste produkty zbożowe.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/