Jaką dietę stosować w ciąży?

Witam, mam 23 lata, jestem w miesiącu ciąży jakoś. Mam pytanie, dlaczego codziennie mnie boli brzuch? Mam umówioną wizytę dopiero w następnym tygodniu u ginekologa. I jeszcze chciałabym wiedzieć wcześniej, czego nie powinno się jeść rzeczy jak się jest w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie doprecyzowała Pani, jaki charakter ma ból brzucha – czy jest to ból w nadbrzuszu, oznaczający problemy trawienne, czy też boli Panią podbrzusze. W tym drugim wypadku bóle skurczowe, takie jak przed miesiączką, nie są dobrym znakiem i mogą wskazywać na rozpoczynające się poronienie.

Więcej informacji na temat bólu brzuchu i tego, kiedy może być alarmujący w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Natomiast dieta kobiety ciężarnej powinna być przede wszystkim zdrowa – bogata w warzywa i owoce, z wykluczeniem produktów wysoko przetworzonych, takich jak fast food, dania gotowe itp. Z uwagi na to, że większość ciężarnych odczuwa mdłości, przyszła matka powinna jeść małe porcje, ale często, nie rezygnować z aktywności i ruchu.

Jedynymi produktami zakazanymi w ciąży są używki, takie jak np. papierosy, a także alkohol i surowe mięso (sushi, tatar, wędliny i ryby wędzone na zimno), bo może ono grozić zakażeniem listeriozą, groźną w przypadku ciężarnych. Z tego samego powodu należy unikać mleka i wyrobów, które nie były pasteryzowane – dotyczy to wielu serów pleśniowych i nabiału z małych, prywatnych gospodarstw rolnych.

Więcej informacji na temat diety ciężarnej oraz produktów zakazanych w ciąży odnajdzie Pani w tych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/czego-nie-jesc-w-ciazy oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-odzywiac-sie-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.