Czy zjedzenie tej potrawy mogło zaszkodzić dziecku?

Witam, dwa dni temu zapominając o tym, ze kobiety w ciąży nie powinny jeść łososia wędzonego na zimno, zjadłam około 70gram. Jestem w 34 tc i od tego czasu dręczą mnie wyrzuty sumienia. Czy mogłam zaszkodzić maleństwu? Czy mam powód do zmartwień?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie odradza się jedzenia łososia wędzonego na zimno w ciąży. Brak obróbki termicznej, w przeciwieństwie do procesu wędzenia na gorąco, sprawia, że mięso może być skażone bakteriami potencjalnie groźnymi dla ciężarnej. Mowa tu przede wszystkim o E. coli, S. aureus czy L.monocytogenes.

Zwłaszcza ta ostatnia, powodująca listeriozę, jest powodem do zmartwień wielu ciężarnych. Faktycznie zakażenie patogenem w okresie ciąży może być brzemienne w skutki dla płodu, niemniej warto pamiętać również o tym, że zarażenie bakterią listerii zdarza się bardzo rzadko i zazwyczaj dotyczy surowych mięs czy ryb oraz serów z niepasteryzowanego mleka, pochodzących z niesprawdzonych źródeł.

Więcej informacji na temat zakazanych produktów w ciąży w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-jesc-surowe-mieso-i-watrobke oraz https://portal.abczdrowie.pl/czego-nie-jesc-w-ciazy.

Jeśli tylko raz zdarzyło się Pani zjeść łososia wędzonego na zimno, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, zwłaszcza w przypadku gdy wybrała Pani produkt ze sprawdzonego źródła, łososia świeżego – nieprzeterminowanego.

Być może zainteresują Panią również odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-jesc-wedzonego-lososia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.