Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy oscypek jest groźny w ciąży?

Jestem w 9 tygodniu ciąży, dziś przez przypadek zjadłam oscypki 2 mocno podgrzane w mikrofali i jeden biały na zimno. Później zaczęłam czytać o ryzyku zakażenia listerioza i aktualnie jestem przerażona. Proszę mi powiedzieć czy to duże ryzyko? I przede wszystkim kiedy mogę najwczesniej wykonać badania z krwi aby ewentualnie wykryć zakażenie?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 2 miesiące temu

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

oscypki po obróbce termicznej nie stanowią zagrożenia zarażeniem listerią, natomiast bez obróbki cieplnej ciężarna nie powinna spożywać serów z niepasteryzowanego mleka.

W rzeczywistości do zakażenia listerią obecnie dochodzi bardzo rzadko, a jej źródłem mogą być nawet owoce i warzywa, jeżeli nie zostaną dokładnie umyte oraz surowe mięso.

Być może odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania uspokoją Panią: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-mnie-czeka-po-zjedzeniu-oscypka-w-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-konsekwencje-jedzenia-oscypkow-w-ciazy.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw – proszę pamiętać, że wiele serów dostępnych w sklepach pochodzi z mleka podlegającego procesowi pasteryzacji, a tym samym przestaje być zagrożeniem dla ciężarnej.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-jesc-sery-plesniowe-i-pikantne-potrawy.

Badania może Pani wykonać już po kilku dniach od potencjalnego kontaktu z patogenem – można zrobić posiew mikrobiologiczny z krwi, a w przypadku gdy lekarz, na podstawie objawów klinicznych, podejrzewa zarażenie listerią, może zlecić także badanie płynu owodniowego lub łożyska.

O listeriozie więcej informacji znajdzie Pani w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/listerioza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy