Czy wędzony łosoś zaszkodził ciąży?

Witam, jestem w 3 trymestrze ciąży. Niedawno spożywam 2 plastry łososia wędzonego na zimno. Po spożyciu przeczytałam jednak że powinno się go unikać, bo jakby nie patrzeć to surowa ryba. Czy mogłam zaszkodzić dziecku? Czy wykonać jakieś dodatkowe badania w celu wykluczenia zakażenia? Zaniepokojona, 28 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dwa plastry łososia nie powinny zaszkodzić dziecku, proszę się nie martwić. W trakcie ciąży należy uważać na spożywane produkty i unikać surowych ryb, ale jednorazowe spożycie łososia nie powinno przynieść problemów zdrowotnych. Zwłaszcza, że łosoś nie jest wykluczony z diety ciężarnej.

Proszę pamiętać, że należy unikać spożywania ryb drapieżnych, żyjących długo i zanieczyszczonych rtęcią, a więc tuńczyka, miecznika, rekina czy makreli królewskiej. Niezalecana jest również panga, tilapia, miecznik, halibut czy ryba maślana.

Jedzenie łososia w ciąży to częsty dylemat wśród ciężarnych. Pytania o to pojawiały się więc już w naszym serwisie. Odpowiedzi na nie znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-zagrozenie-dla-ciazy-jesli-jadlam-wedzonego-lososia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwa-jest-listerioza-u-ciezarnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-jesc-wedzonego-lososia-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.