Witam,
dieta uboga w błonnik pokarmowy, nieregularne posiłki powodują spowolnienie perystaltyki jelit, sprzyjają zaparciom, a w konsekwencji również hemoroidom. Należy zadbać o codzienną, odpowiednią ilość błonnika (3 porcje warzyw, 2 porcje owoców, 2-3 porcje produktów zbożowych z niepełnego przemiału) i jeść 4-5 posiłków dziennie.
Witam, w zależności od zaawansowania i stadium dietą można wspomóc leczenie i należy tu szczególną uwagę poświęcić składnikowi wspomagającemu uszczelnianie naczyń krwionośnych (np.witamina C z naturalnych produktów- np codziennie rano na czczo 1/4 soku z cytryny z wodą+ inne owoce/warzywa bogate w nią). Drugim ważnym składnikiem jest błonnik- ale tu ważną rolę odgrywa rodzaj błonnika pokarmowego, bowiem, jeśli dolegliwości są uporczywe należy stosować błonnik frakcji rozpuszczalnej (zawarty w owocach i warzywach) natomiast ograniczyć należy błonnik frakcji nierozpuszczalnej (np. zawarty w zbożach, pestkach nasion, orzechach) - najlepiej w okresie zaostrzeń z takich produktów zrezygnować zastępując drobnymi kaszami w diecie i stosując ten z warzyw i owoców.
Powodzenia!
Witam.Nieprawidłowa dieta jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienie hemoroidów. Dieta bogata w tłuszcze i białka, uboga w błonnik roślinny sprzyja zatwardzeniom, które są główną przyczyną występowania choroby hemoroidalnej.Dieta przy hemoroidach wymaga także dużej ilości przyjmowanych płynów. Dziennie powinno wypijać się minimum 2,5 litra napojów. Pozdrawiam
Witam. Dieta uboga w błonnik pokarmowy i mała ilość płynów wpływa na jakość stolca. Jeśli stolce są suche, wypróżnienie jest ciężkie, trudne i trzeba mocno przeć, zwiększamy ryzyko pojawienia się hemoroidów.
Witam. Dieta bogata w cukry proste i tłuszcze nasycone oraz niskie spożycie błonnika (produkty pełnoziarniste, warzywa) przy niedostatecznej ilości płynów i aktywności fizycznej mogą wpływać na rozwijanie się hemoroidów (m.in. przez powstawanie długotrwałych zaparć). Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta na krwawiące hemoroidy – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Jakie produkty powodują zaparcia? – odpowiada Małgorzata Gajewczyk
- Dieta przy chorobie uchyłkowej jelita grubego – odpowiada Mgr Daria Ratajczak
- Dieta przy nowotworze jelita grubego i cukrzycy – odpowiada Mgr Marzena Wiśniewska
- Uchyłki w jelicie cienkim a dieta – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Hemoroidy jak je skutecznie wyleczyć? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie produkty spożywać, by pozbyć się zaparć i wzdęć? – odpowiada Mgr Sylwia Ceranka
- Jak usprawnić pracę jelit i wypróżnianie? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jaką dietę zastosować przy szczelinie odbytu? – odpowiada Ewa Zawidzka
- Dieta odkwaszająca a dieta oczyszczająca i lekkostrawna – odpowiada Mgr Wojciech Budziosz
artykuły
Jak zapobiegać wzdęciom i zaparciom - skuteczne metody
Wzdęcia i zaparcia są niezwykle krepującą i nieste
Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?
Unikanie smażonego Spożywanie tłustego, smażonego
Błonnik - rodzaje, działanie i wpływ na organizm
Błonnik pokarmowy to grupa substancji, które pełni