Dieta wysokobiałkowa a zaparcia

Witam. Mam problem z zaparciami. Oddaję stolec 2 razy w tygodniu, gdy czuję potrzebę. Jeszcze niedawno oddawałem go niemal codziennie. Czy przyczyną moich problemów może być dieta wysokobiałkowa (100g)? Od niedawna zacząłem przyjmować preparaty z błonnikiem i ananasem, zwiększyłem spożycie płynów i wyeliminowałem słodycze z diety. Na razie nie widzę poprawy. Proszę o pomoc.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Spożycie białka na poziomie 100 g jest podwyższone, ale w granicach przyjętych norm i nie powinno samo w sobie wywołać aż tak dużej różnicy w pracy przewodu pokarmowego. Sugerowałabym zrezygnować z preparatów błonnikowych i wprowadzić do diety błonnik z naturalnych źródeł - a więc pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz warzyw i owoców. Ponadto dobrze byłoby przyjmować preparat probiotyczny (najlepiej złożony, z kilkoma gatunkami szczepów). Jeżeli takie postępowanie nie przyniesie rezultatów najlepiej udać się do specjalisty i bardziej szczegółowo poszukać przyczyn i potencjalnych rozwiązań Pana problemów.

0

Witam Panią,

Zmiana diety mogła przyczynić się do wystąpienia zaparć. Proszę ograniczyć spozycie białka a błonnik wprowadzić z naturalnych źródeł.
W celu poprawy pracy metabolizmu proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.
Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dzień dobry,
Dieta bogatobiałkowa nie jest zdrowa.
Podczas metabolizmu białka powstają związki uszkadzające wątrobę, nerki. Dochodzi do zakwaszenia organizmu, organizm broni się przed tym uwalniając wapń z kości i zwiększa się ryzyko osteoporozy.
Dieta wysokobiałakowa zawierającej białko w ilości - 2 g/ kg należnej masy ciała (około 120-140 g)nie powinna negatywnie wpływać na organizm jeśli jest stosowana przez około 1 miesiąc czasu.
Podczas takiej diety należy dużo pić wody i jeść warzyw i owoców.

0

Witam serdecznie,
dieta wysokobiałkowa nie jest korzystną dla zdrowia dietą. Nie ma tutaj znaczenia źródło, z którego pochodzi białko. Jest to sposób żywienia, który bardzo obciąża wątrobę oraz nerki, a także powoduje zakwaszenie organizmu.

pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaparcia po diecie wysokobiałkowej

Witam. Mam problemy z zaparciami, oddaje stolec średnio dwa razy w tygodniu. Kiedyś oddawałem codziennie. Czy może mieć to związek z dietą wysokobiałkową ( 1,5-2g/kg)? Jestem po okresie odchudzania. Obecnie jem 1500 kcal, ale stopniowo będę starał się jeść coraz więcej. Od kilku dni jem duże ilości błonnika, piję znacznie więcej wody oraz staram się jeść owoce i warzywa. Na razie nie czuję poprawy. Proszę o pomoc.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Niestety dieta wysokobiałkowa może dawać takie efekty. Najlepiej by było zmienić powoli sposób żywienia na zdrowy, bez zwiększonej ilości białka.
Błonnik, woda, owoce i warzywa powinny w końcu zadziałać. Można jeszcze pomóc sobie poprzez regularną aktywność fizyczną i picie ciepłej wody (pierwszą szklankę rano przed śniadaniem).

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl

0

Skład diety, którą Pan stosował mógł negatywnie wpłynąć na czynność motoryczną przewodu pokarmowego. W obecnej sytuacji błonnik (z różnych produktów) do diety należy wprowadzać bardzo stopniowo, bo można osiągnąć wynik odwrotny do zamierzonego. Zwiększenie ilości wody w diecie oraz warzyw jest bardzo dobrym rozwiązaniem, z ilością owoców proszę nie "przesadzać" i nie jadać więcej niż 300-400 gramów dziennie. Szczegółowa porada możliwa po przesłaniu kilkudniowego dzienniczka żywieniowego.
Zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową
www.dietoterapia.waw.pl
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty