Dlaczego wypróżniam się co 4 dni?

Mam 28 lat 2 miesiecy wyprozniam sie co 4 dni. Nie mam ogolnie z tym problemu bo nie dokucza mi nic z strony ukladu pokarmowego ani nie mam wzdetego brzucha czy tym podobnym. Zaczelo sie to jak zmienilam diete jem zdrowo tzn warzywa owoce duzo platkow owsianych codziennie owsianka na kolacje nic tlustego nic smazonego. Czy to normalne czy powinnam sie tym martwic? Dodam ze predzej wyproznialam sie codziennie, a teraz wlasnie co 4 dni

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pani przypadek może świadczyć o problemie z zaparciami. Musi sobie Pani odpowiedzieć na pytanie, czy oprócz rzadkiego wypróżniania towarzyszą temu twarde i oddawane z wysiłkiem stolce.

Wydaje się, że dieta, którą Pani stosuje jest bogata w błonnik, który zmniejsza ryzyko trudności z wypróżnianiem. Należy także zwiększyć ilość pitej wody w ciągu dnia, która również działa pomocnie na perystaltykę jelit. Jeżeli prowadzi Pani siedzący tryb życia (np. ze względu na pracę), to warto włączyć do codziennej rutyny jakąś aktywność fizyczną (np. spacery, jazdę na rowerze). Przy przejściowych zaparciach stosuje się odpowiednie leki o działaniu przeczyszczającym.

Pomimo, że problem z zaparciami jest powszechny u wielu ludzi, to nie należy go bagatelizować. Dla sprawdzenia swojego stanu zdrowia warto udać się do lekarza POZ i ewentualnie poprosić o skierowanie na kolonoskopię i USG brzucha.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy również mieli podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyproznianie-raz-na-trzy-dni-a-koniecznosc-konsultacji-z-lekarzem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-wyproznianiem-od-osmiu-dni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.