Co robić przy zaburzeniach oddawania stolca?

Mam problem z wypróżnieniem. Tydzień temu skończyłam brać antybiotyk i leki osłonowe ( miałam zapalanie migdałków ) i teraz pojawił mi się ból brzucha, najpierw biegunka a teraz sam ból i nie mogę się wypróżnić. Zauważyłam też śluz i odrobinę krwi. Czy to może być od parcia? Przy odbycie mam też taki fałd - poza ginekologiem nie byłam nigdzie, on twierdzi że to jest normalne i nie mam się czym martwić a jednak nie daje mi to spokoju. Czy to może być efekt antybiotyku ? Dodam, że nie jestem wyleczona, dalej utrzymuje mi się kaszel ból gardła i gorączka. Ostatnio też dosyć dużo stresu przeszłam i bardzo mało pije wody w zasadzie 2 herbaty dziennie. Co to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane przez wiele czynników. Tak jak Pani wspomniała, kuracja antybiotykowa może powodować takie objawy. W szczególności, gdy są przyjmowane substancje zawierające aminopenicylinę, klindamycynę lub klawulanian.

Należy mieć też na uwadze, że zaburzenia oddawania stolca mogą nie być związane z przebytą chorobą, a być wynikiem jakiejś infekcji w układzie pokarmowym. Na pewno powinna Pani pić dużo płynów. Pomagają one na odwodnienie przy biegunce, a także sprzyjają zwalczaniu zaparć. Przy zaparciach warto również sięgnąć po domowe napary ziołowe na przeczyszczenie.

Jeżeli objawy nie miną samoistnie po kilku dniach od zakończenia choroby, powinna się Pani zgłosić na konsultację u internisty.

Więcej informacji dotyczących problemów z wypróżnianiem znajdzie Pani w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.