Co robić z bólem odbytu i krwawieniem?

Dzień dobry. 4 tyg temu, po poddaniu stolca zaczął bolec mnie odbyt, zobaczyłam tam również krew. Bolało mnie kilka dni, a później przestało. Od 2 tyg znowu mam taki sam problem. Przy oddaniu twardego dużego stolca zaczął bolec mnie odbyt i od nowa krwawić. Wczoraj miałam zatwardzenie i dzisiaj nawet przy kichaniu czy kaszleniu czyje mocny ból i krew. Boli mnie nawet przy dotknięciu. Nie mogę udać się do lekarza, bo jestem poza granica kraju. Proszę o jakieś porady.
KOBIETA, 23 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety nie jesteśmy Pani w stanie pomóc na odległość. Kluczowy jest wywiad lekarski oraz wykonanie badań, dzięki którym można postawić diagnozę. Sam opis jest bowiem niewystarczający.

Ból i krwawienia z odbytu mogą być związane z zatwardzeniem, ale możliwe są także inne przyczyny. Jedyne co może Pani w tej chwili zrobić, jeśli nie ma Pani możliwości konsultacji z lekarzem, to zmienić dietę na lekkostrawną. Powinna ona ułatwić wypróżnianie. W dalszej perspektywie wizyta u lekarza jest niezbędna.

O tym, jaka powinna być dieta przy zaparciach pisaliśmy w artykułach, które umieszczamy poniżej. Zachęcamy do lektury:

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-przy-zaparciach,

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.